10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
V Plzni za posledních osm let klesla kriminality o stovky případů
Násilných trestných činů v Plzni v loňském roce ubylo. Policie navíc ve většině případů pachatele dopadla. Za poslední roky klesla kriminalita v Plzni o stovky případů.
Napadení, loupeže, brutální útoky. Záležitosti, které jsou nejspíš nejvíc diskutiované v souvislosti s bezpečím v ulicích Plzně. Pro některá média jsou navíc stěžejním tématem a v kombinaci se sociálními sítěmi "lákají" nejvíc. Oficiální čísla ale přináší jiný pohled.
"Policisté na teritoriu Městského ředitelství policie Plzeň za rok 2018 od 1. ledna do 31. prosince zaznamenali celkem 4 942 případů, které byly kvalifikovány jako trestný čin, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 44 případů více. Policisty bylo objasněno 39 % z celkového nápadu trestné činnosti," říká mluvčí policie Veronika Hokrová s tím, že vyšetřování některých případů stále probíhá a proto se nejedná o konečná čísla objasněnosti.
Ačkoliv porovnání let 2017 a 2018 ukazuje na mírný nárůst trestných činů o zhruba čtyři desítky, v porovnání s předchozími lety kriminalita stále klesá, a to v řádech tisíců. Jen pro zajímavost: v roce 2010 bylo oficiálně v Plzni řešeno 6775 trestných činů.
Nejvíc policie v Plzni řeší majetkovou tresnou činnost. Násilných činů je jen 8 procent z celkového počtu případů...
Majetková trestná činnost, která zahrnuje nejrůznější krádeže nebo vloupání, hraje v Plzni prim. Z celkového počtu případů, kterými se policisté vloni zabývali, jde o 59 procent. "V roce 2018 se nejčastěji vyskytovaly krádeže spáchané vloupáním, ať už do motorových vozidel, rodinných domů, bytů, chat, různých objektů nebo prodejen," shrnuje policejní mluvčí. Oproti roku 2017 jich bylo o zhruba šest desítek víc.
Případy, o kterých se ale nejvíc mluví, bývají loupeže a nejrůznější napadení. Ačkoliv jsou nejspíš nejvíc diskutované, z celkového počtu trestných činů v krajské metropoli jich je jen 8 procent. Počet navíc vloni oproti předchozímu roku klesl a objasněnost u těchto případů je poměrně dost vysoká.
"V uplynulém roce 2018 evidujeme méně spáchaných násilných trestných činů. Násilné trestné činy patří mezi nejzávažnější možnou kriminalitu vůbec. Policistům se daří i tuto trestnou činnost velmi dobře rozkrývat a dopadnout pachatele. Úspěšnost objasněnosti činí téměř 60 %. Nejvíce násilných trestných činů, které policisté zaznamenali, byly kvalifikovány jako úmyslné ublížení na zdraví, celkem 155 případů, následovaly loupeže včetně finančních ústavů, celkem 81 případů, násilí proti úřední osobě, celkem 9 případů, a vraždy včetně pokusů, celkem 4 případy," pokračuje mluvčí policejního ředitelství v Plzni.
Policisté v Plzni jsou nejvytíženější v regionu. Řeší nejvíc případů z celého Plzeňského kraje...
Logicky je Plzeň v rámci celého Plzeňského kraje městem, kde se policisté musí takzvaně nejvíc ohánět. Důvodů je doslova řada a všechny spolu souvisí. "Městské ředitelství policie Plzeň je zatíženo množstvím kriminogenních faktorů. Naše krajské město, které se vyznačuje kulturním, správním a ekonomickým centrem, na sebe váže široké zázemí s velkým počtem aktivit a lidských zdrojů. Vysoká míra fluktuace osob, velká anonymita, množství pracovních sil z okolních měst, či států, to vše jsou faktory, které ovlivňují míru kriminality na našem území," vysvětluje policejní mluvčí.
FOTO: ilustrační
Zdroj statistiky: Městské ředitelství policie Plzeň