10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
Znáte historii Silvestra?
Oslavy na Silvestra známe a dodržujeme všichni. Znáte ale historii tohototo dne a jména Silvestr, které má původ až ve 4. století našeho letopočtu podle kněze sv. Silvestra?
Poslední den roku má svátek Silvestr a po celém světě se oslavuje příchod roku dalšího. Znáte historii Silvestra, jména i oslavného dne?
Jméno Silvestr
Svatý Silvestr, jehož jméno se stalo symbolem posledního dne v roce, byl kněz, který přežil pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána, a stal se roku 314 papežem. Svatý Silvestr je patronem domácích zvířat a dobré úrody. Je zobrazován v papežském rouše s berlou, jeho dalšími atributy jsou kniha, mušle, býk. Silvestr je jedním z prvních uctívaných, jehož kult se rozšířil rychle i po Evropě. Jeho svátek se slaví od 5. století právě na poslední den roku.
Silvestrovská oslava
Původně nebyly oslavy spojené s koncem roku. To až během 16. století, kdy většina křesťanských zemí přijala gregoriánský kalendář a s tím i první den roku 1. ledna.
Lidé navštěvovali kostel, děkovali za dobré prožití uplynulého roku a modlili se za dobrý průběh nového. Veselí a zvyky z pohanských dob ale církev nepodporovala.
Teprve rozvoj ekonomiky a vědy v 19. století, který předznamenal příchod nového zlatého věku, dodal silvestrovské noci větší význam. Společnost bohatla a v očekávání ještě lepšího roku slavila Silvestra stále veseleji a okázaleji, s množstvím jídla i pití.
Zvyky na Silvestra
Přes silvestrovskou noc nesměla hospodyně nechat sušit prádlo, znamenalo to nebezpečí smrti někoho z rodiny v nadcházejícím roce.
Na venkově chodívaly o silvestrovské noci po staveních tzv. ometačky: staré chudé ženy oblečené v černém a s hlavou zavázanou bílým šátkem tak, aby vpředu vybíhala nad čelo stříška. Třikrát zaklepaly, vešly do stavení a bez jediného slůvka přistoupily k plotně a třikrát ji ometly se slovy: Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého. Tím se mělo zabránit, aby na plotnu přišlo v novém roce něco nezdravého. Nakonec popřály hospodáři šťastný nový rok a poprosily o almužnu.
Přípitek nesměl chybět v žádném domě bez ohledu na čase, majetku a víře.