10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
Generál Píka měl výročí 115 let od narození
Město Plzeň si v úterý 3. července připomnělo výročí 115 let od narození slavného generála heliodora Píky, který má v Plzni na Slovanech na "svém" náměstí pomník. Víte o Heliodoru Píkovi víc?
Právě v úterý 3. července tomu bylo 115 let od narození generála Heliodora Píky, který má v Plzni svůj pomník a byl tady také 21. června roku 1949 popraven na dvoře věznice Bory. Víte o oběti komunistického teroru a významném vojáku a legionáři něco?
Heliodor Píka se narodil 3. července 1897 ve Štítině u Opavy. Tady vystudoval gymnázium a chtěl na studia farmacie, ale byl odveden k zeměbraneckému regimentu v Opavě. Jeho vojenská kariéra začala v roce 1916, kdy v řadách rakousko-uherské armády bojoval na východní frontě. Po skončení první světové války vystudoval vojenskou akademii ve Francii. Ve třicátých letech působil jako vojenský atašé v Rumunsku. S nástupem druhé světové války, po okupaci Československa německou armádou byl prezidentem Benešem pověřen, aby vedl odboj proti nacistům na Balkáně. Zachránil stovky československých občanů, kteří prchali z protektorátu. V posledních letech války působil v Sovětském svazu, kde se významně podílel na vybudování československé jednotky.
Do republiky se vrátil v roce 1945, pak byl v roce 1948 zatčen za velezradu. V té době ale byl vážně nemocen. V lednu 1949 byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Rozsudek vykonstruovaného procesu byl vykonán v plzeňské věznici na Borech. Po jeho popravě vyhlásil francouzský prezident Charles de Gaulle, Píkův spolužák ze studií, ve Francii jednodenní smutek.
Především díky úsilí syna Milana Píky byl v roce 1968 rehabilitován za pomoci prezidenta L. Svobody. Přesto ale lidé o jeho životě mnoho nevěděli, protože socialistický režim Píku neuznal. Až po roce 1989 se o Heliodorovi Píkovi lidé dozvěděli víc.
Z Píkova dopisu na rozloučenou: "Milovaní, nejdražší, před strašně a hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnaný, s čistým svědomím, že - přes mnohé chyby - jsem své povinnosti plnil co nejsvědomitěji a co nejpoctivěji. Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť vše je tak průhledné - že jde o politickou vraždu; přece však rád přinesu tuto násilnou oběť, bude-li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení.“
K uctění památky položil primátor Plzně Martin Baxa věnec u pomníku "„účastníka tří odbojů, oběti komunistického teroru“ generála Píky, který se nachází na jednom ze slovanských náměstí pojmenovaném právě po hrdinovi československého zahraničního odboje.
foto: Magistrát města Plzně