10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
Mohou nám švábi pomoci v boji proti odolným mikroorganismům?
Podle nejnovějších výzkumů vědců mohou švábi pomoci lidstvu v boji proti mikroorganismům, které jsou rezistentní na veškerá antibiotika. Jde například o zlatého stafylokoka.
Vědci z Nottinghamské univerzity přišli s velmi zajímavým objevem. Podle nich nám mohou švábi pomoci v boji proti mikroorganismům, které jsou rezistentní na veškerá známá antibiotika. Švábi mají totiž vzácnou schopnost přežít kdekoli, jak je to možné?
Mozek švábů, sarančat a dalšího hmyzu představuje bohatý zdroj antibiotik. Vědci izolovali řadu chemikálií schopných zabít takové bakterie, jako je vůči antibiotikům odolný zlatý stafylokok (MRSA) či Escherichia coli. Vědci proto doufají, že jejich objevené látky by se mohly stát novou účinnou zbraní, která posílí tenčící se arzenál antibiotik používaných k léčbě vážných bakteriálních infekcí.
Výzkumníci objevili devět různých chemikálií v mozku sarančat a švábů. Všechny mají antimikrobiální účinky dost silné na to, aby zabily devadesát procent MRSA a zároveň neublížily lidským buňkám.
Švábi rozhodně nepatří mezi ty, které bychom si na návštěvu pozvali, to je jasné. A to proto, že jsou proslulí svou odolností a schopností přežívat i v tom nejznečištěnějším prostředí. Právě tato schopnost žít ve špinavém, infekčním prostředí může být podle vědců umožněna tím, že švábí mozek obsahuje zmíněné chemikálie.