10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
Příšerné zuby moudrosti!
Pokud už zuby moudrosti máte, určitě víte, o čem je řeč a ti co je ještě nemají se děsí při myšlence na to, že jim narostou. V některém případě však mohou být zuby moudosti opravdu nebezpečné.
Zuby moudrosti se prořezávají do dutiny ústní jako poslední ze všech zubů, děje se tak mezi 18. a 30. rokem věku. V té době je již vývoj a růst dolní i horní čelisti ukončen a tak se zuby moudrosti musí spolehnout na velkorysost matky přírody, která by jim měla zajistit dostatek místa k prořezání a zařazení se na konec zubní řady. Velmi často se ale stává, že dost místa na prořezání korunky není. Stoličky pak zůstanou buď úplně v kosti nebo jsou prořezány částečně.
Jestliže je zub prořezán jen částečně, kouká do úst jen částí své korunky a dojde k zánětu dásně v okolí prořezané korunky. Zánět je vyvolán fyziologicky tvořícím se zubním povlakem.
A tak všichni vlastníci takových zubů moudrosti mají také zánět dásně v okolí těchto zubů. Při oslabení imunitního systému nebo změně počasí se povrchový zánět dostane hlouběji, zasáhne větší část měkkých tkání, někdy i kost a život ohrožující onemocnění tzv. KOLEMČELISTNÍ ZÁNĚT může být na světě. Pacient pociťuje bolest v oblasti stoličky, zhoršené otevírání úst, otok tváře, bolesti při polykání, zvýšenou teplotu. Léčba závisí na stádiu onemocnění a stavu pacienta. Při akutním vzplanutí zánětu se většinou stav zaléčí antibiotiky, výplachy okolí korunky desinfekcí a po zklidnění se zub odstraní.