10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
Záchranáři zvířat musí zvládat i horolezecké techniky
Plzeňští ochránci zvířat mají za sebou specializovaný horolezecký výcvik. I ten totiž potřebují při některých záchranných akcích.
"Kolegové Miloš Paisker a Hana Robejšková absolvovali teoretickou část speciálního horolezeckého kurzu pro záchranáře zvířat v Praze a praktickou část v lomu Na Chlumu nedaleko Srbska u Berouna," prozradil vedoucí plzeňské Záchranné stanice živočichů Karel Makoň s tím, že kurz, kterého se účastnilo celkem 12 lidí, vedli čtyři instruktoři. "Cvičilo se jak stoupání po laně, tak uzlování, jištění, sjezdy a sestupy do propastí včetně překonávání jednotlivých překážek. Naše skupina se ještě samostatně věnovala speciálním technikám jištění a zabezpečení osoby na laně, plus slaňování skalních stěn."
Pro plzeňské záchranáře zvířat šlo především o zdokonalení se v jednotlivých technikách. "Někteří naši členové lezou již několik let a kurz pro ně byl spíše příležitostí k ověření fyzičky a zkušeností. Proto také s velkým potěšením mohu konstatovat, že naši lidé jsou v práci na laně perfektně sehraní, disciplinovaní a bezkonkurenčně nejlepší. Což bylo vidět i na kurzu, Milda a Hanča pilně cvičili a zvládali všechny techniky i uměle vytvořené a náročné situace," sdělil Makoň a dodal, že svou roli sehrála i jejich perfektní výstroj a technické vybavení. "To je věc, na které jsme nikdy nešetřili a šetřit se ani nedá! Bezpečnost lidí na laně, a to i v extrémním prostředí či situacích je nejdůležitější a proto tomu také odpovídá i naše výbava."
Příští cvičení mají lidé z plzeňské záchranné stanice živočichů naplánované na stavbách a konstrukcích. "Práce na laně a techniky zabezpečení při práci ve výškách používáme při záchranně zvířat či realizaci projektů druhové ochrany poměrně často," vysvětlil Makoň