Na Boleváku se ráno shlukují sinice, pak ale záhadně mizí

24.08.2010 14:13

Plzeňský rybník Bolevák je velmi vyhledávaný pro svou čistou vodu. V pondělí ale byli mnozí návštěvníci zklamaní, na vodě byl zelený povlak sinic.

bolevák

Největší plzeňský rybník Bolevák je při slunečném počasí téměř pořád v obležení. V pondělí se ale návštěvníci divili. Povrch Boleváku u nové pláže u busové zastávky se dopoledne zakryl vrstvou čehosi zeleného. Na Ostende ale byla voda čistá. Zjistilo se, že jsou to sinice, které odpoledne zmizí. Shlukují se na hladině právě kvůli tomu, že je Bolevák hodně čištěný.

Právě před týdnem totiž odborníci do Boleváku nalili 25 tun polyaluminiumchloridu, který už od roku 2006 pomáhá zvyšovat kvalitu zdejší vody. Tato látka vytváří ve vodě malé vločky, které na sebe nachytají nečistoty, s nimiž poté klesnou ke dnu. Nabalují na sebe i sinice. Ne všechny se ale podaří zničit, a několik dní po aplikaci chemikálie jsou během dopoledne vidět na hladině. 

Důvodem, proč sinice stoupají nahoru, je to, že Bolevák je mělký, takže sinice, která na vločce žije, prodělává fotosyntézu, vytvoří bublinku a pak stoupá nahoru. Kdyby se chemikálie použila na Hracholuskách, vločky by ve velké hloubce zůstaly a na hladinu by nevyplavaly. Tyto nečistoty dříve sbírali hasiči třeba i použitím norných stěn. Nyní se samy ztrácejí a není známo kam. Podle rozboru je ale voda nezávadná.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT