10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
Plzeňští andělíčci se zahalili do bílé šálky. Poukazují tím na lidská práva
Plzeňští andělíčci, kteří jsou bezpochyby symbolem přání, si oblékli bílé šály. Ukazují tak, že dění u nás i ve světě jim není lhostejné a přejí si splnění přání všech, kteří jsou utlačovaní či žijou ve válečném konfliktu.
V úterý 22. února oblékli andělíčci na katedrále sv. Bartoloměje v Plzni bílé šály, které doplňují texty s přáními. Za prací stojí organizátoři festivalu Jeden svět, který upozorňuje na porušování lidských práv. „Pro upozornění na lidská práva a téma festivalu jsme zvolili plzeňské andělíčky u katedrály svatého Bartoloměje. Každý den sem přijdou desítky lidí a něco si přejí. Pro spoustu lidí je největším přáním právě svoboda a dodržování lidských práv,“ řekla Adéla Lachoutová, koordinátorka festivalu.
Bílá šála v sobě nese mnoho významů. Bílá je symbolem míru a čistoty. Šála v této barvě odkazuje na ochranu, dobro a laskavost. Organizační tým plzeňského festivalu Jeden svět si šálu zvolil z důvodu odkazu na Tibet, kde stále dochází k utlačování obyvatel Čínou. I přes probíhající olympiádu se situace lidských práv v Číně nelepší, dochází ke genocidě Ujgurů, nejsou zde dodržována základní lidská práva.
Ve stínu pandemie a sportovních her se situace lidských práv ve světě stále zhoršuje. Festival Jeden svět tuto skutečnost nemůže přehlížet, a proto k ní znovu přitahuje pozornost. A to nejen ročníkovým tématem, Cesty svobody. „Napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv.“ popisuje téma festivalu ředitel Ondřej Kamenický.
V Plzni se festival uskuteční po dvou letech opět v tradičním březnovém termínu. Festival dokumentárních filmů o lidských právech proběhne od 22. do 27. března v prostorách Moving Station, Knihovny města Plzně a Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.
foto: M. Janoch