10.07.2025 12:29
10.07.2025 11:33
Pěší zóna ve Smetanových sadech získala novou tvář - FOTKY
09.07.2025 19:23 10.07.2025 11:01
Střet osoby s vlakem zastavil provoz mezi Rokycany a Ejpovicemi
Studenti poznají práci strážníků na vlastní kůži. Půjdou k nim na praxi
Zástupci městské policie a Bezpečnostně právní akademie Plzeň podepsali dohodu u spolupráci. Studenti soukromé školy budou chodit na praxi přímo ke strážníkům a dostanou se i do terénu.
Vedení městské policie v Plzni a zástupci Bezpečnostně právni akademie Plzeň se v úterý dohodli na prohloubení spolupráci. Středoškoláci, kteří chodí na soukromou školu, "přičichnou" ke svému možnému budoucímu povolání už během studia. U městské policie si odslouží dva týdny praxe.
Soukromá střední škola Bezpečnostně právní akademie Plzeň funguje v Plzni už 22 let. V současné době má zhruba dvě stovky studentů. V rámci studia budou nově studenti chodit na praxi přímo mezi strážníky městské policie. "Středoškoláci se tak detailněji seznámí s prací strážníků a naopak městská policie si bude díky tomuto tipovat potenciální budoucí zaměstnance. Zhruba za rok obě strany vyhodnotí přínos dnes podepsané dohody a stanoví oblasti, kam je možné spolupráci posunout," říká k nové spolupráci mluvčí města Eva Barborková.
"Jsem rád, že nacházíme partnera, jenž je schopen vzdělávat studenty, kteří nakonec najdou uplatnění ať již u městské policie nebo u Policie ČR. Uzavřením rámcové smlouvy o spolupráci v oblasti středoškolského vzdělávání s Bezpečnostně právní akademií Plzeň naplňujeme jeden z bodů naší nedávno schválené strategie bezpečnosti,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.
Studenti se dostanou i do terénu, budou ale pod dohledem...
V průběhu dvoutýdenní "stáže" u městské policie si studenti vyzkouší práci strážníků se všim všudy. "Studentům umožníme nejen vidět práci strážníků v přímém výkonu služby, ale budou se moci také účastnit některých činností pod dohledem odborného a zkušeného zaměstnance městské policie. Pro nás bude zároveň odborná praxe vodítkem či indikátorem pro předběžný výběr možných budoucích zaměstnanců z řad studentů, budeme sledovat jejich přístup k zaměstnání a jejich schopnosti a dovednosti,“ vysvětlil Karel Mach, velitel Městské policie Plzeň. Podle něj si řada studentů představuje práci strážníka u počítače a v teple kanceláře, realita je ale podle velitele strážníků diametrálně odlišná.
Obdobná spolupráce mezi školou a městskou policií je prý poměrně raritou i v rámci celé republiky. "Co vím, tak takovouto formu spolupráce s městskou policií nemá v České republice žádná škola. Pro nás to bude nadstandardní přidaná hodnota ke vzdělávání, které poskytujeme. Jednoznačně tím zvyšujeme možnost budoucího uplatnění našich absolventů, studenti díky tomu získají povědomí o tom, co je místní znalost, seznámí se s rizikovými lokalitami na území města Plzně a specifickými místy s větším nápadem kriminality, získají ucelenější přehled. Strážníkům přitom mohou pomáhat zejména v oblasti prevence,“ uvedl Martin Sarkisov, ředitel školy.
Studenti soukromé střední školy nicméně s praxí v oblasti bezpečnosti už mají zkušenosti. K vidění bývají u škol a školek po Plzni, kde dohlíží především an bezpečnost v dopravě. "Jedná se o projekt dobrovolníků na přechodech zejména před základními školami, který se konal ve spolupráci s občanským sdružením Společně k bezpečí. Od spuštění projektu v roce 2009 se do něj zapojilo bezmála 200 studentů této školy,“ řekl Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně.
K městské policie budou chodit na praxi studenti 2. a 3. ročníků.
FOTO: ilustrační