Voda v Boleváku se zlepšila! Kontroly ale pokračují

25.07.2013 11:50

Voda ve Velkém boleveckém rybníku se zlepšila. Dokládají to nejen výsledky zkoumání hygieny, ale i fakt, že za poslední dny už se neobjevil ani jeden člověk, který by hlásil cerkáriovou dermatitidu.

Bolevák Ostende, foto www.plzen.eu

Voda ve Velkém boleveckém rybníku se podle aktuálních kontrol zlepšila. Tvrdí to hygiena i Správa veřejného statku. Speciální žací stroj Bolek ale dál seká rostliny, na kterých se vyskytují cerkárie. Posekáno už je zhruba třičtvrtě plochy a kontroly pokračují. Za poslední dny už ale lidé nehlásili žádný výskyt cerkáriové dermatitidy.

Hygiena znovu vzala Bolevák útokem a podle nového zkoumání je voda o něco lepší. "Za posledních deset dnů nejsou hlášeny na Krajskou hygienickou stanici Plzeňského kraje, ani do dotazníku na Státním zdravotním ústavu další výskyty cerkáriové dermatitidy po koupání ve Velkém boleveckém rybníku. Upozornění na možný výskyt cerkárií však nadále trvá," uvádí oficiálně Krajská hygienická stanice v Plzni. 

V Boleváku je podle kritérií hygieny i dál jakost vody zhoršená a zdravotní problémy citlivým jedincům stále hrozí. Pokud jde o kvalitu vody, která se měří podle přesných parametrů, je na tom ale Bolevák velmi dobře. "Mikrobiologicky je voda klasifikovaná jako výborná, voda s vysokou průhledností, bez přítomnosti sinic," uvádí hygienici.

Cerkárie nezmizí úplně. Kontroly budou i dál pokračovat

"Teď už je to lepší. Neumíme ale říct, o kolik cerkárií ubylo. Nejde to měřit. Sekání, které probíhá, má na jejich výskyt jen částečný vliv. Samozřejmě je odstraní, pokud se zrovna na těch rotlinách vyskytují. Sekat se ještě nějakou dobu bude, teď je posekáno zhruba třičtvrtě plochy," potvrdil QAPu Richard Havelka, šéf úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku. Cerkárie ale nezmizí. "Samozřejmě nebudu tvrdit, že tam cerkárie nejsou. Ty tam byly a budou, podobně jako jinde, ale jejich výskyt je menší,"dodává Havelka. 

Stupeň rizika záchytu cerkárie na člověku stoupá s místem pobytu. "Určitě největší riziko je v zarostlých místech během koupání. Tím ale zase netvrdím, že by se nějaká motolička nemohla objevit i v zarostlém místě na břehu," vysvětluje Havelka.

Množství přírodního znečištění a výskyt parazitů se nedá přesně měřit. Z pohledu mikrobiologického složení je na tom ale Bolevák výborně. "Voda z tohoto hlediska splňuje nejvyšší možné parametry, má nejvyšší kvalitu. Sinice se v ní nevyskytují a Bolevák je vlastně druhým nejlepším v celé soustavě,"uzavírá Richard Havelka.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT